Medycyna pracy Białołęka

medycyna pracy białołęka warszawa ikona szpital

KARTA BADANIA
PROFILAKTYCZNEGO

KARTA WYWIADU
PSYCHOLOGICZNEGO

SKIEROWANIE NA BADANIE
PROFILAKTYCZNE

medycyna pracy białołęka warszawa ikona wirus

SKIEROWANIE NA BADANIE
SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNE

Wskazówki oraz przydatne linki

Ustawa o służbie Medycyny Pracy nakłada na pracodawcę posiadanie umowy z wybraną placówką medyczną na zapewnienie opieki profilaktycznej swoim pracownikom. Umowa taka powinna być zawarta na okres nie krótszy niż jeden rok. Zapraszamy do współpracy poprzez kontakt biuro@mpbialoleka.pl. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dokumentem potwierdzającym brak przeciwwskazań są badania wstępne do pracy. 

Na badania wstępne do pracy kieruje przyszły pracodawca. Skierowanie powinno być wydawane w dwóch egzemplarzach. Jedna sztuka jest dla lekarza, a kolejna dla osoby kierowanej na badania. Wskazane jest, aby pracodawca sporządził kopie danego skierowania i przechowywał wraz z orzeczeniem lekarskim w aktach osobowych pracownika.  

Kierując pracownika na badania profilaktyczne (wstępne, okresowe lub kontrolne) należy pamiętać o wystawieniu skierowania na badania. Od jego poprawnego wystawienia zależy czy badania zostaną wykonane przez lekarza medycyny pracy w oczekiwanym zakresie i adekwatnie do danego stanowiska pracy i ma to także wpływ na ogólny koszt badań. 

Koszty badań profilaktycznych medycyny pracy zarówno wstępnych, jak i okresowych oraz kontrolnych ponosi pracodawca.

W skierowaniu powinna znaleźć się pełna nazwa stanowiska, na którym ma być zatrudniona dana osoba. Należy również poinformować o występujących na stanowisku czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynnikach uciążliwych. 

W sytuacji, gdy lekarz medycyny pracy stwierdzi przeciwwskazania do pracy, umowa o pracę nie może być zawarta, ponieważ pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.