Medycyna pracy Białołęka

Badania sanitarno – epidemiologiczne

W naszej przychodni medycyny pracy MPB wykonasz badanie  zarówno ze skierowaniem od pracodawcy jak i „na własny wniosek” tzn. badania sanitarno-epidemiologiczne można wykonać również bez skierowania. Bardzo często w ogłoszeniach o przyjęcie do pracy pojawia się informacja o obowiązkowym posiadaniu książeczki sanepidowskiej. W tej sytuacji koszty wyrobienia książeczki z reguły ponosi osoba chcąca podjąć zatrudnienie.  Za pomocą naszej infolinii ustalisz termin i warunki do wykonania badania sanitarno-epidemiologicznego. W umówionym terminie zgłosisz się na badanie lekarskie i na jego podstawie oraz na podstawie wyników badań laboratoryjnych lekarz wydaj Ci orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno – epidemiologicznych w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz orzeczenia lekarskiego powinieneś przekazać pracodawcy, drugi egzemplarz orzeczenia jest dla pracownika czyli zachowujesz go dla siebie. Szczegółowy przebieg procedury badania znajdziesz w zakładce  DLA PACJENTA. 

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych mają na celu wykluczenie (bądź wykrycie) schorzeń stanowiących przeciwwskazanie do pracy w kontakcie z żywnością (zwłaszcza choroby biegunkowe, nosicielstwo salmonellozy) lub schorzeń przenoszonych drogą kropelkową (zwłaszcza gruźlica) u  osób, których charakter pracy wymaga stałego, lub częstego kontaktu z ludnością (np.: służba zdrowia, oświata, hotelarstwo, gastronomia). Pracownicy zatrudnieni na tych stanowiskach pracy muszą posiadać aktualne orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania takiej pracy. 

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych wskazane są dla następujących grup zawodowych : nauczycieli, pracowników branży spożywczej i gastronomicznej, medycznej, uczniów szkół oraz studentów szkół wyższych kształcących się w tożsamych branżach. 

Ważność orzeczenia dla celów sanitarno-epidemiologicznych nie została określona przez ustawodawcę. Nie ma żadnego konkretnego okresu, po którym musisz powtórzyć badania na nosicielstwo. Decyzję o tym, jak długo orzeczenie będzie ważne, podejmuje lekarz medycyny pracy.